Siste
Bilder fra den tredje kvartfinalen i SM mellom Rönnby og Kalmarsund Foto: Petter Alexandersen

Slik gikk det for de norske jentene i Sverige

SSL, Allsvenskan og øvrige serier i Sverige er ferdigspilt. Vi har oppsummert hvordan det gikk for de norske jentene.


I SSL har vi følgende spillere
Thea Ekholt, Rikke Ingebrigtsli Hansen og etter hvert Karen Farnes sitt Kalmarsund imponerte enormt før jul når de lenge lå på en tredjeplass og tok seg til finalen i den Svenska cupen etter å ha slått ut seriemesterne Pixbo over to kamper i semifinalen. I finalen ble det ettmålstap mot Thorengruppen og i serien endte de til slutt på en femteplass. I kvartfinalen ventet Rönnby som vant den femte og avgjørende kvartfinalen. 
Foto: Petter Alexandersen Thea Ekholt (0+1) har vært førstevalget gjennom sesongen og avsluttet sesongen ekstremt sterkt med fem meget gode kamper i sluttspillet. Hun ble kåret til banens beste i både den første og den tredje kvartfinalen i Västerås og ble hyllet av lagvenninne Moa Tschöp med seks VM-gull på kontoen som magisk i media etter den andre. Etter den andre semifinalen i cupen mot Pixbo fikk hun en tier på børsen til Innebandymagazinet som ekstremt få har gjort. En ny meget bra sesong, en sølvmedalje i cupen og en assist i serien ble fasiten for 30-åringen.

Rikke Ingebrigtsli Hansen (9+3) har hatt en tøff sesong grunnet krystallsyken. Tross det ble det 12 poeng på 15 kamper i serien, tre poeng på tre kamper i cupen og et sølv i cupen før hun bestemte seg for å flytte hjem igjen til Norge før SSL var ferdigspilt. 
Karen Farnes (0+0) tok kølla ned fra hylla igjen og hjalp laget i et par kamper når de sleit med skader og sykdom før jul, men det ble ingen poeng på legenden. Mot slutten av sesongen gikk hun inn i trenerteamet som assistenttrener. 
Foto: Petter AlexandersenSol Julia Johansen (0+0) i Malmö måtte starte sesongen på sidelinja grunnet skade, men når hun var tilbake fikk hun bra med spilletid for laget som ble nummer syv i serien. I sluttspillet ble det tre strake tap mot Pixbo i kvartfinalen. Det ble ingen poeng på Sol denne SSL sesongen. Laget har igjen finalen i Skånemesterskapet. Den spilles 11.april og der venter Lund på motsatt banehalvdel.  Foto: Petter AlexandersenI Lund som ble nummer åtte hadde vi Madeleine Tinholt i starten av sesongen. Hun gikk etter hvert ned til førstedivisjonslaget der hun har spilt fast og gjort tre assister. Tinholt har vært med SSL-laget i Skånemesterskapet og gjort et poeng der. I finalen 11.april møter de Malmö.

Josefine Bjercke (0+1) sitt Karlstad lå tidlig an til nedrykk, men etter å ha snudd skuta hadde de muligheten til å ta seg til sluttspillet mot slutten av sesongen. Det klarte de akkurat ikke når de ble nummer ni i årets SSL. Josefine har fått en hel del tillit, spilt mye og gjort sine saker bra. Til slutt kom også det første poenget som var en assist. Hun har bestemt seg for å ta ett år til i Karlstad. 
Foto: Kent HenriksenIda Sundberg (9+6) har slitt litt med skader denne sesongen, men før skadene kom spilte hun fast i førsterekka til Warberg. Det ble 15 poeng på 18 kamper for laget som ble nummer elleve i serien. Klubben har allerede presentert flere fine overganger for neste sesong. 

Tone Einstulen (0+3) og Eva Skaslien (4+5) sitt Falun har vært ekstremt skadeplaget denne sesongen og etter en lang og blytung periode med tap etter tap havnet de tidlig under nedrykksstreken. I siste serierunde slo de Karlstad i Karlstad og beholdt plassen i SSL, men klubben valgte kort tid etter å trekke laget i fra neste sesong grunnet økonomien i klubben.  Skaslien har spilt mye hele sesongen og jobbet seg oppover i rekkene. Hun avsluttet sesongen med mye spilletid i førsterekka. Ni poeng er bra av righteren som behersker flere posisjoner. Tone Einstulen er som vanlig ekstremt viktig for sitt Falun og hun har levert varene defensivt også denne sesongen. 
Foto: Petter Alexandersen
I Allsvenskan har vi også noen
Amalie Søgaard Tysland (9+1) og Trine Einberg (0+2) sitt Sundsvalls endte på en åttendeplass i Allsvenskan Norra. I den Svenske cupen hadde Amalie i tillegg en scoring og en assist på to kamper.

Julie Gidske mistet kampene før jul grunnet korsbåndsskaden hun pådro seg i februar 2024. 11 januar gjorde hun comeback for Lockerud Mariestad, men i sin tredje kamp elleve dager senere røk korsbåndet på nytt. Hun opereres for sin tredje korsbåndsskade i starten av april. Lockerud Mariestad be nummer fire i Allsvenskan Södra før de tapte 2-1 i kamper mot Partille i den første runden av kvalifiseringen til SSL. 

I Allsvenskan Norra finner vi og halvt norske Vilde Rundfloen (6+15) sitt Nacka som trenes av den tidligere norske herrelandslagstreneren Rickhard Wellsmo. De endte på en andreplass i serien bak Storvreta, men i første runde i kvalifiseringen til SSL måtte de gi tapt for Alunda. 
Foto: Petter AlexandersenBård Børresen sitt Örnsköldsvik endte på en fjerdeplass i den Norra serien, men måtte som Nacka gi tapt i den første runden av kvalifiseringen til SSL. Laget tapte 2-0 i kamper for seriemester Storvreta der vi finner årets spiller i fra eliteserien sist sesong Maja Brodin, og den tidligere verdensstjernen Anna Wijk som gjort comeback. 

I lavere divisjoner har vi disse jentene
U19-aktuelle Sofia Saga Thor spiller for Falun U. Det har det blitt en kamp i førstedivisjon. I juniorserien har det blitt to mål og to assister på 12 kamper. Juniorlaget endte på en tredjeplass i serien. 
Foto: Petter AlexandersenHos Karlstad Ungdom har vi U19 aktuelle Hannah Eddeborn Hanssen. Laget endte på en fjerdeplass i den lokale førstedivisjonen og på 11 kamper der ble det en assist på ungjenta. Totalt ble det 5+10 på 36 kamper for diverse lag denne sesongen. 

Backen Matilda Maude som spilte U19-VM i Lahti i 2024 byttet ut Malmhaug i 2.divisjon med Malmö U underveis i sesongen. Matilda endte sesongen med fire poeng totalt og Malmö U ble nummer syv i andredivisjon. 

Cornelia Gustafsson spilte som Matilda forrige U19-VM. Cornelia spiller for Storvreta i førstedivisjon og på elleve kamper ble det en scoring og to assister. I opprykkserien som fulgte ble det ett poeng på åtte kamper. Totalt ble det denne sesongen 7+5 på 43 kamper.

Målvakten Lilly Heier står så langt med 23 kamper denne sesongen for Almås IBF. Det ble 22 kamper i andredivisjon og i kvalifiseringen til førstedivisjon som fortsatt pågår har hun til nå spilt en kamp. 

 

Les mer om:

SSL Internasjonalt