Siste

Her er siste nytt fra silly season

Det har vært en god del aktivitet på overgangsmarkedet i eliteserien for menn så langt i sommer. Her er oppsummeringen fra vårt øverste nivå for menn.


I eliteserien for menn har det vært flere overganger de drøyt to månedene overgangsvinduet vært åpent. Vi har skrevet om flere av overgangene, men det er også andre som gått litt under radaren eller som ikke har blitt nevnt ennå på våre nettsider. I denne artikkelen finner du alle kjente overganger så langt. 

Hos Akerselva har det vært stille så langt, men vi kan nok regne med litt aktivitet der under sommeren og i starten av høsten. 

Gjelleråsen har vært svært aktive på markedet så langt. De har hentet opp Oliver Larsen fra juniorlaget, og re-signert Morten Gilberg som gjør sin tredje sesong for klubben. To tidligere lagkamerater til Gilberg har de hentet fra Ull/Kisa, da Lukas Berge Lindskog og Marcus Andresen er klar for spill i Gjelleråsen til høsten. Man har også hentet målvakten Chris Hauger fra Älvsjö. 

I Østfold har Greåker hentet inn stortalentet Trym André Sletner fra mesterlaget Slevik. De har hentet hjem målvakten Christopher Aune Klungervik fra Strängnäs, der trønderen var på utlån i Västerås sist sesong. De har også hentet David Johansson fra Bern i Sveits, svensken har erfaring fra Allsvenskan og førstedivisjon med Djurgården og Åkersberga. Greåker har også hentet Oliver Ryrström fra Älvsjö, svensken har erfaring fra spill i både Allsvenskan og førstedivisjon på sin CV. Fra Täby har de hentet 22-åringe backen Lucas Granqvist. De har også hentet Anders Øvereng fra Sarpsborg. De har også hentet Marcus Romberg fra juniorlaget sitt. De har mistet talentfulle Mikkel Fauskanger til Sveiva og kaptein Jørgen Nordahl til Sarpsborg i sommer.

Christopher Aune Klungervik er tilbake mellom stengene for Greåker i høst. Foto: Kent Henriksen

Hos Harstad har det vært stille så langt, men det er klart at klubben mister Gustav Dahl til nykommer Sjetne.

Nor 92 har signert unggutten Leander Jaksland, ikke et helt ukjent etternavn i Mjøndalshallen. Brødrene Robin og Emil Teksum er også hentet inn fra Sveiva, ungguttene var på utlån til Vålerenga sist sesong og gjorde sakene sine bra der. Sebastian Kämpe returnerer til Strängnäs etter å vært utlånt til Mjøndalen-klubben siden desember. Man har også re-signert trener Sonny Lodin, og backen Markus Hegnes Hansen som er tilbake etter et par sesonger med studier på vestlandet. 

På vestlandet har Sandnes signert den engelske landslagsmålvakten Isaac Evans. Han hentes fra Partille og var en viktig brikke for England i kvalifiseringen tidligere i vår da han storspilte mot det norske laget. Vestlendingene har også forlenget kontrakten med målsniken Tuomo Manninen, Samuel Fseha og Herman Svedberg.
Greåkers kaptein Jørgen Nordahl vender tilbake til moderklubben Sarpsborg. Foto: Kent Henriksen

Sarpsborg har vært flittige så langt i sommer, og bland annet har man hentet hjem nok en spiller fra Greåker. Denne gang er det lagkapteinen Jørgen Nordahl som vender hjem til moderklubben. Fra Greåker har man også hentet inn ny assisterende trener i Frank Kristoffersen. Sarpingene har også vært på jakt i nabolandet og bland annet funnet tidligere SSL-spilleren Jonathan Karlberg, som spilt 15 kamper i verdens beste liga for Kalmarsund, men nå sist i CL97 i førstedivisjon. Fra Frosta har man hentet inn Adam Myrinder. Oliwer Nilsson er også hentet inn fra GS 86. Man har også hentet inn en kjentmann fra naboklubben St.Croix, da Lasse Schie på nytt blir å se i blått kommende sesong, han har 266 kamper for klubben fra tidligere. De har også signert nye kontrakter med Oliver Mårtensson og Sivert Østerås, der sistnevnte er tilbake fra langvarig skadeopphold. Fra før har nøkkelspillerne Magnus Wiig, Fredrik Gjødalstuen og Christoffer Gjødalstuen forlenget sine kontrakter. 

Nykommer Sjetne har hentet Harstads Gustav Dahl. Kasper Hansen som de to seneste sesongen på dobbellisens signerer nå en permanent avtale med trønderne. Erik Angell Berg hentes fra NTNUI. Nykommerne har også hentet inn Tord Bugge.  De har også re-signert keeperhelten Tormod Haus Lien, Jacob Sortevik, Fredrik Lindberg, Benjamin Sandsør og ikke minst svenske stjernen Menken Teferi som var sentral da klubben rykket opp sist sesong. 

Regjerende mester Slevik har mistet flere store talenter i sommer, der Markus Sandberg-Pedersen har tatt turen over til Karlstad og Allsvenskan, og målmaskinen Trym André Sletner er klar for erkerival Greåker. På pluss-siden har man hentet inn stortalentet Espen Haraldsen. Man har også hentet backen Kazper Vanninen fra Västerås. Hugo Liljestrand er også hentet inn fra Nilsby. Slevik har også hentet Dennis Andersen fra Greåker. Veteran Jonas Gustavsen har signert ny kontakt, og det har også landslagsspillerne William Andersson og Joachim Sørby Pedersen. Klubben har også re-signert Andreas Eide, Tobias Petersen og Marius Klausen Johansen, Ask Jacobsen og Markus Lennander.

Gressvikhallen blir Espen Haraldsens nye hjem. Supertalentet forlater Sveiva for mesterlaget Slevik. Foto: Kent Henriksen

Sveiva har hentet målvakten Loke Skytteren fra svenske GS 86, og sveitsiske Lino Behringer fra Kloten-Dietlikon. De har også hentet talentfulle Mikkel Fauskanger fra Greåker. De har forlenget kontraktene med landslagsspilleren Marius Pedersen, og Andreas Næss Valbye, Sebastian Lie, Melvin Larsson, Mattis Lindgren, Lukas Nordin og Jostein Nordseth har skrevet nye kontrakter med klubben. På minussiden er Sindre Bjerknes, der veteranen velger å ta over som hovedtrener hos erkerivalen Tunet, der han tidligere spilt. De har også mistet stortalentet Espen Haraldsen, som velger spill hos mesterlaget Slevik kommende sesong.  

For NM-finalist Tunet har finske Tuomas Tiainen kommet inn dørene i Høyenhallen, 23-åringen har tidligere erfaring fra Storvreta i JAS, og spill på øverste nivå i Finland, og har også representert det finske U17-landslaget. Der også Andreas Storchi Høgåsen, Ole Martin Skau Jansson, Tinius Wærstad, Emil Rosén har signert nye kontrakter. Det har også målsnikene Philip Laasonen og Johannes Rönnmark gjort. Klubben byttet jo også som kjent trener i sommer, der Sindre Bjerknes er tilbake, denne gang som hovedtrener. 

Forrige sesongs nykommer Ull/Kisa har hentet in Tobias Härnlund som ny hovedtrener. De har hentet inn svenske Filip Schedin fra Jakobsberg, Filip Engebretsen Hansen fra Sveiva, finnen Eeli Pärkkä og Alexander Njøs som er mest kjent fra sin tid for Gjelleråsen. De har skrevet nye kontrakter med Emil Nordseth, Kristoffer Emanuelsen, Sjur Vangen, Ivan Moen Tøraasen, Magnus Johnsen og Leon Sevendahl. På minussiden så langt er Marcus Andresen og Lukas Berge Lindskog som valgt å gå til naboklubben Gjelleråsen.